Stejně jako vy i my chceme, abyste se u nás cítili příjemně a pohodlně.
Harmonie a pohoda u nás vládne mimo jiné i díky pravidlům, která se dodržují. 
Děkujeme za pochopení a respektování následujících pravidel. 

CHOĎTE VČAS

Naplánujte si čas před lekcí tak, abyste dorazili na lekci nejpozději 5 minut před jejím začátkem a mohli se v klidu na svou lekci připravit. Počítejte s časem, který vám případně zabere i parkování

Přístup do šatny a sálu je umožněn vždy nejpozději 10 minut před lekcí, prostory šatny je nutné opustit do maximálně 10 minut po lekci.

Lektor 2 minuty před lekcí opouští prostor šatny, ze které se obsluhují vstupní dveře do budovy. Pokud přijdete pozdě, není možné vás již do budovy vpustit a vaše kredity tak propadají. 

Po zahájení lekce již nebudete vpuštěni do sálu!

BUDTĚ OHLEDUPLNÍ, CHOVEJTE SE TIŠE

Mobilní telefony (s vypnutým zvukem) a veškeré své věci odkládejte v šatně, která bude po dobu lekce uzamčena. Pokud chcete, můžete si cennosti nechat u lektora v uzamčené skříni.

Do sálu vstupujte tiše a ani před lekcí ani v jejím průběhu se nebavte. Jógová praxe je spojena s klidem, tichem a pohodou. Je to čas, který trávíme sami se sebou. Nerušte tedy povídáním ani sebe ani ostatní. Nežvýkejte, zdržte se hlasitého komentování.

Do sálu je zakázáno nosit mobilní telefony.

JÓGOVÝ SÁL JE ZÓNA TICHA!  PROSÍM, RESPEKTUJTE TO!

DODRŽUJTE ZÁKLADNÍ HYGIENU

Ideálně používejte svou vlastní podložku. Pokud ji nemáte, jsou k dispozici k zapůjčení ve studiu. V případě zapůjčení podložky ji před i po použití prosím očistěte prostředky, které jsou  také k dispozici v sále. 

Dbejte na to, abyste měli alespoň čistá chodidla, zejména pokud praktikujete na zapůjčené podložce.

Není vhodné se před lekcí výrazně vonět. Ne všem musí váš parfém vonět, někdo na něj může být dokonce alergický. Jóga je zaměřená na dech a dechová cvičení a výrazné vůně mohou rušit.

LEKTOR NENÍ LÉKAŘEM ANI PSYCHOLOGEM 

Pokud máte nějaké fyzické omezení nebo jste prodělali nějakou operaci, informujte lektora, který vám v průběhu lekce nabídne pro vás šetrnější alternativy pozic. Neočekávejte od lektora více schopností, než má, není to ani fyzio ani psychoterapeut. Jedině vy sami víte, kde a jak vás co bolí a jste to tedy vy, kdo nakonec rozhoduje o tom, jak intenzivně praktikujete. (Zdravotní upozornění viz zde)

UDRŽUJTE POŘÁDEK A ČISTOTU

Pořádek udržujte nejen v prostoru šatny a sálu, ale v celém objektu. V šatně je umístěn odpadkový koš na běžný komunální odpad a druhý na tříditelný odpad, který následně za vás roztřídíme. Papír, plasty, sklo a plechovky prosím odhazujte do tohoto koše.

NOSTE VHODNÉ OBLEČENÍ

Na jógu je vhodné pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře a volně. Vyplatí se mít spíš oblečení lehce přiléhající, které vám "nepoleze přes hlavu" při praktikování předklonů. Popřemýšlejte i o vhodnosti krátkých a širokých kraťasů pro praktikování pozic v roznožení a předklonech ve stoji.

Jóga se cvičí naboso. Pokud máte pocit studených nohou, zkuste si pořídit speciální ponožky, které vám nebudou klouzat, nebo si ponožky nechte jen na rozcvičení a pak až na šavásanu.

Bohužel šatna a sál jsou od sebe vzdáleny asi 10 metrů a tak pokud pro přechod mezi místnostmi použijete přezůvky, odložte ji je před sálem. Vstup do sálu je povolen pouze na boso nebo v ponožkách.

VÁŠ PROSTOR NA CVIČENÍ JE VAŠE PODLOŽKA

O rozložení podložek v sále rozhoduje lektor. Pro praktikování jógy není potřeba větší prostor, než který je vymezený vaší podložkou. Pokud vám rozmístění podložek nedovolí provést pohyb přes upažení, lze ho provést bez změny efektu i předpažením. Není to žádný problém, pokud si ho nevytvoříte vy sami.

Pokud přijdete do sálu a podložky budou již rozloženy, nehýbejte s nimi. Jsou nastaveny tak, aby se na lekci dostal maximální počet cvičících. Pokud máte svou podložku, položte ji na některou z připravených nebo připravenou podložku srolujte ke zdi a namísto ní položte svoji.  

NASLOUCHEJTE SVÉMU TĚLU

Tělo máme jen jedno a tak bychom si ho měli vážit, měli bychom o něj pečovat a respektovat ho. Tělo k nám vysílá signály, co je a co není pro něj vhodné. Naslouchejte. Jóga není o soutěžení, není proto potřeba sobě ani lidem okolo dokazovat, co všechno zvládnete. Přijímejte své tělo takové, jaké v daném momentu je. Pozici, kterou jste včera zvládli s obtížemi nebo třeba vůbec ne, můžete dnes udělat s lehkostí. A naopak. Ásana je definovaná jako pevná a příjemná pozice těla. Najděte si v každé své pozici lehkost. Praktikujte maximálně do ještě příjemného napětí ve svalech, následně uvolněte dech a mysl a "jen" buďte! Nikdy nechoďte za hranici bolesti, vlastně ani na hranici bolesti. Respektujte své tělo! 

Pokrok v jógové praxi se měří uvolněností v pozici při jejím delším držení. Pokroku v praxi dosahujeme především pravidelností své praxe.

PLÁNUJTE SVÉ LEKCE

Přibližně 2 hodiny před praxí není vhodné jíst. Přizpůsobte tomu svůj stravovací režim. Bezprostředně před lekcí a v jejím průběhu není vhodné pít. Pokud při dynamické lekci nebo je-li horko, pociťujete žízeň, je vhodné pouze lehce několika loky svlažit ústa a tekutiny doplnit až po praxi, případně před Šavásanou.  

VYUŽÍVEJTE POMŮCKY

Díky pomůckám si pozice budete moci lépe užít. Při sedu na bolstru naklopíte pánev a bude pro vás příjemnější vydržet v pozici déle, blok vám pomůže "přiblížit" ruce k zemi, pásek vám ruce "prodlouží". A při závěrečné šavásaně s maskou na očích a tělem přikrytým dekou se ve vás rozlije pocit blaženosti - ANANDA.

Před začátkem lekce si přineste pomůcky ke své podložce a po skončení lekce je opět vraťte na původní místo. Je zakázáno vynášet pomůcky mimo sál.

V rámci své praxe jógy mějte na paměti etická doporučení a návody, která sepsal ve svých Jógasútrách mistr Patandžali

JAMA – DOPORUČENÍ:

  • AHIMSA – nenásilí
  • SATJA – pravdivost
  • ASTÉJA – nekradení
  • APARIGRAHA – nelpění
  • BRAHMAČARIJA – zdrženlivost



NIJAMA – NÁVODY:

  • SANTOŠA – spokojenost
  • TAPAS – řád
  • SAUČA – očista
  • SVADHJÁJA – učení se
  • ÍŠVARAPRANIDHARANA – důvěra v hlubší smysl